מטפלים – פסיכולוגים

השפעת גירושים על ילדים

השפעת גירושים על ילדיםכיום שליש מהזוגות הנשואים מתגרשים. כמובן שיש לכך השפעה משמעותית על הילדים. יש ילדים הסובלים מטראומה עקב המתחים בבית, מריבות ההורים ולפעמים גם מהזנחה רגשית. תחושת הביטחון שלהם נפגעת וכן תפקודם הכללי. יש ילדים שמתחילים לסבול כאבים שונים, עצבנות יתר, ירידה ברמת הלימודים, תלות גוברת באחד ההורים והרגשת עצב עמוק. ההורים שקועים בתהליך שבמקרים רבים הוא קשה ומכאיב, במיוחד לצד הנעזב. כאשר הגירושים הם לא בהחלטה משותפת של שני בני הזוג קורה לא פעם, בעיקר אצל נשים שהן מפתחות חרדות מהעתיד לבוא. עיקר הדאגות נובעות מהפחד מהמצב הכלכלי שאליו יקלעו. הילדים רואים וחשים את המצב וכתוצאה מכך גם מתפתחות המצוקות שלהם.  מי שמחפש טיפול זוגי בקריות מוזמן להגיע לקליניקה שלי.
יש דעה שילדים מתגברים על המצוקות והפחדים במשך הזמן, זאת טעות לחשוב כך. המציאות מראה שזאת חוויה מצטברת. השפעת הגירושים ההשפעה של הגירושים על הילדים מלווה אותם לאורך השנים ומתגברת ככל שהם מתבגרים ומשפיעה עליהם גם כשהם בוגרים ואפילו לאחר שהם נשואים כבר בעצמם. טיפול פסיכולוגי בשלבים הראשונים של תהליך הגירושים, יכול לצמצם את ההשפעות השליליות שנמנו לעיל. מומלץ כמובן, לפנות לייעוץ משפחתי, אך אם הדבר אינו אפשרי בגלל סירוב של אחד ההורים לפחות הורה אחד צריך ללוות את הילדים לטיפול. כל ילד חווה את טראומת הגירושים בצורה שונה. בגילים הצעירים נוצר בלבול רב ויכולה להתפתח רגרסיה. הילד יכול לחזור להרטבת לילה, לפתח חרדת נטישה ולהפוך לפרוע ואלים או להפך, מכונס בתוך עצמו.
אצל ילדים בגיל ההתבגרות שהיו נורמטיביים ותלמידים טובים יכולה להתפתח התנהגות אלימה, הפסקת הלימודים ואף גילויי עבריינות. יש בני נוער, שחווים גירושים, שנכנסים למצבי חרדה ודיכאון וזקוקים לטיפול בחרדות  כדי שלא יעברו למצב של דיכאון עמוק שקשה לצאת ממנו. פעמים רבות טיפול פסיכולוגי קבוצתי עוזר לנוער להתגבר על קשיי ההסתגלות למצב החדש. המפגש עם ילדים אחרים שעוברים את הטראומה יכול להביא אותם להכרה שזה לא סוף העולם.
אם ההורים שנמצאים בתהליך גירושים ייקחו בחשבון את ההשפעות המזיקות שיכולות להתעורר אצל ילדיהם, לא ינהלו קרבות מילוליים ליד הילדים ולא יסיתו אותם נגד ההורה השני יתכן שהם יצליחו לגרום לילדים לעבור את התקופה בפחות בעיות וייסורים. דבר אחד הם אינם יכולים לעשות, לבטל את תחושת האובדן של ילדיהם. דבר זה בלבד מצדיק פגישות אחדות אצל פסיכולוג.