מטפלים – פסיכולוגים

היפראקטיביות – אבחון ופתרונות לבעיה

היפראקטיביות - אבחון ופתרונות לבעיההיפראקטיביות היא בעיה נוירולוגית, סוג של ADHD – בעיית קשב וריכוז. המאפיינים העיקריים והבולטים של היפראקטיביות הם תנועתיות מתמדת, חוסר יכולת לשבת במנוחה זמן ממושך, למשל, בשיעור. לעתים זה מתאפיין בהתפרצויות אלימות או בליקויי למידה, כמו דיסלקציה או בעיית זיכרון.

התנהגותו של ילד עם בעיית היפראקטיביות נראית מוזרה בעיני אנשים שלא מכירים אותו. כלפי חוץ נראה שהילד טיפש מכדי להבין שמדברים אליו, או אינו שומע טוב, או משתולל בכוונת זדון, על מנת להרגיז את ההורים ואת כל הסביבה. ולא תמיד ניתן להבין שמדובר בתופעת היפראקטיביות.

התנהגות מתסכלת

היפראקטיביות מתאפיינת בהתנהגות מתסכלת. בשעת סיפור בגן, ילד כזה מסתובב בכל שטח הגן, או מפריע בדיבורים, או נוגע בחפצים ומרעיש, ולא ניתן לשכנע אותו לשוב ולשבת בשקט, כמו כולם. באוטובוס הוא זוחל מתחת למושבים או מושך לאנשים בשיער. וגורם לעוד הרבה רגעים מביכים.

וההורים של ילד כזה לא תמיד יודעים כיצד להתמודד עם היפראקטיביות שלו. הם מתקשים לתקשר איתו. אף פעם אינם יודעים, אם הילד מבין אותם, אך עושה דווקא או שמא לא מבין את דיבורם. גם בלימודים קשה לדעת, אם הציונים הנמוכים וחוסר הבנה נובעים מעצלות או מבעיית היפראקטיביות וליקויי למידה.

הפתרון לבעיות היפראקטיביות

היפראקטיביות היא בעיה מולדת שלא ניתן להיפטר ממנה אחת ולתמיד. אבל כן אפשרי לעזור לילד ולהוריו להשתלט על הבעיה הזאת ולהפחית אותה. טיפולים נוירולוגיים ופסיכולוגיים הם המסייעים בעניין. במקרה של היפראקטיביות חמורה, הילד מקבל הטיפול תרופתי שגורם לו ליכולת ריכוז גבוהה יותר.

וההורים מצדם מקבלים ייעוץ מקצועי להתמודדות מוצלחת עם בעיית היפראקטיביות של הילד. פסיכולוג מלמד אותם כיצד להגיב לתנועתיות יתר, שובבות, בעיות הבנה ולהתפרצויות אלימות. כיצד לדבר אל הילד, כדי שישמע ויבין אותם. העבודה רבה, ובעצם, מעולם אינה מסתיימת.

חשוב לדעת!

טיפול תרופתי בבעיית היפראקטיביות מתאים רק בחלק מהמקרים. ישנם ילדים המגיבים טוב לתרופות, ורואים זאת על-פי התוצאות בלימודיהם ובהתנהגותם. אבל יש כאלה שהתרופות דווקא פוגעות ביכולות שלהם. לכן, חשוב ביותר לערוך אבחונים קפדניים לפני שמחליטים על טיפול תרופתי נגד היפראקטיביות.
אין ספק שניתן לקבל את עזרתו של מטפל רגשי, מומחה בהכוונה להסרה של כל תלות רגשית, טיפול בהתמכרות, טיפול בהתקף חרדה.