מטפלים – פסיכולוגים

אינטליגנציה רגשית

אינטליגנציה רגשיתכיום בדיסציפלינת הפסיכולוגיה קיים תחום של מחקר רגשות (מהי אהבה? למשל), כמו כן קיימת התייחסות לאינטליגנציה רגשית.
אז, מה היא אינטליגנציה רגשית ולמה היא חשובה?
חשוב לציין, עוד קודם להסבר על המושג אינטליגנציה רגשית שמדובר על מושג בעל פנים רבות ולא מעט הגדרות, כמו כן מדובר על מושג שיש לגביו שינויים תכופים.

אינטליגנציה רגשית היא היכולת להיות מודע, לזהות ולנהל את הרגשות בכללותן (רגשות כלפי ה"עצמי", רגשות כלפי האחר וזיהוי של רגשות האחר כלפיי).
תחשבו על זה, אם לאדם אין את היכולת הבסיסית הזו, חייו אומללים מאוד;
אם את ניגשת לאדם, מחבקת אותו ואינך מזהה כי פעולה זו איננה נעימה לו, יכול להיווצר מצב מאוד לא נעים של מתח, כעס ואף אלימות.
אם אתה ניגש אל אהובתך ולא מזהה שהיא כועסת, ומתעקש לנהל איתה שיחה שאיננה נעימה לה כרגע, מהר מאוד יווצר בינכם עוד יותר מתח וכעס.
אין ספר שאם מדברים על טיפול בחרדות בחיפה יש מספיק אופציות למצוא את הטיפול המתאים ביותר.
כלומר, לכל אדם יש מידה של אינטליגנציה רגשית אך לא לכולם/ן יש מספיק אינטליגנציה רגשית או אינטליגנציה רגשית מפותחת.
במאה ה-19 ההתייחסות לאינטליגנציה הייתה ברמה קוגנטיבית (IQ), במאה ה-20 בד בבד עם התפתחות מחקרי המוח, עדיין התייחסו להיבטי ה-IQ אך כבר חלה הבנה כי יש עוד סוגי אינטליגנציות לאדם; רגשית, לשונית, מתמטית, מרחבית ועוד (פירוט בנושא, במאמר אינטליגנציות מרובות).
כיום מחקרים קובעים כי אינטליגנציה רגשית לא פחות חשובה מ-IQ, שהרי גם אם לאדם יש IQ גבוה מאוד והוא לא יודע להביע את רגשותיו, לקרוא את רגשות האחר או לנתח מצבים רגשיים, הוא לא יוכל להוציא לפועל את יכולותיו השכליות (למשל, במקומות עבודה).
החוקרים/ות מדיסציפלינות הרוח, החברה והמדע חלוקים בדעתם.
יש הטוענים כי אפשר לרכוש אינטליגנציה רגשית ויש הטוענים שמדובר על כשרון מולד. אני מאמינה שהתשובה לכך היא בתשובת ה"סוציאליזציה" מול ה"ביולוגיה". בסופו של דבר, עם כל הכבוד לביולוגיה, אם אין סוציאליזציה מכוונת, מפעילה, מנווטת ויוצרת, הביולוגיה לא שווה כלום. כלומר, כל אחד מאיתנו יכול לפתח אינטליגנציה רגשית באמצעות קריאה, השתתפות בקורסים, מודעות, רצון והשתתפות בפורומים (ממשיים או וירטואליים) הדנים בהתפתחות, פסיכולוגיה וכו'.
כמו כן, מומלץ להגיע למומחה או מומחית בתחומי הרוח והמיסטיקה ובאמצעותם/ן לערוך איבחון עצמי ולדעת "מי אני"; מה הן החוזקות ומה הן החולשות, מה הן היכולות (בהווה) ומה הוא הפוטנציאל.
ומשם, השמיים הם הגבול!